Sport

Tavalyi formájában a Red Bull – Formula-1, Indiai Nagydíj

2012. 10. 30. • Szerző: Noble

Folytatódott Vettel nyerőszériája a Formula-1 történetének második indiai futamán. A németet még a leszakadó padlólemeze és a két DRS zóna sem bírta megállítani zsinórban negyedik győzelmének megszerzésében.

Még a Koreai Nagydíj hétvégéjén röppent föl a pletyka, miszerint a Force India csapatvezetője, Vijay Mallya ellen elfogatóparancsot adtak ki, tartozási miatt. A hazai hétvégéjén mégsem került sor letartóztatásra, az indiai üzletember ígéretet tett adóssága rendezésére. Csapata viszont nem teljesített kirobbanóan az időmérőn, a Q3-ba csak Hülkenberg tudott bejutni, ott is csak 10. lett. Tarolt viszont a két Red Bull, Vettel-Webber első sorral zárták a kvalifikációt. Mögülük a két McLaren, majd a két Ferrari indulhatott.
Vettel rajtja nem sikerült tökéletesen, de Webber úgy helyezkedett, hogy a német elsőként fordulhasson, és ő is megtarthassa második helyét. Alonso majdnem lerajtolta a McLareneket, végül a két wokingi autó két oldalról támadott vissza, és Buttonnek sikerült a spanyol elé férnie, legalábbis néhány kör erejéig. Nem szépültek viszont Schumacher emlékei a Toro Rossókról. Fordult a helyzet Szingapúr után, most Vergne találta el hátulról és okozott defektet a rekordbajnoknak, aki a boxba hajtott, de visszatérése után sem jutott a 20. helynél előrébb. A rajt után a futam Vettel, Webber, Button, Alonso, Hamilton, Massa, Raikkonen, Perez, Hülkenberg, Rosberg sorrendben haladt. Sergio Perez volt az első, aki a boxba hajtott új abroncsokért a 16. körben, de nem használhatta őket sokáig. 4 kör múlva találkozott Ricciardo Toro Rossójával, és egy rosszul elsült előzési manőver után jobb hátsó defektet kapott. Perez jobb hátsó gumija ugyan ott dobta le magáról a futófelület maradványait, ahol Schumacheré is, sőt, néhány kör múlva itt történt a következő defekt. Pastor Maldonado és Kamui Kobayashi harcoltak pozícióért, és a visszahúzódó Williams túl közel volt a Sauberhez, így annak eleje kivágta a jobb hátsó gumit. Maldonado a kavicságyba csúszott, majd a boxba vánszorgott. Érdekes, hogy a szárnyak alig törtek, ellenben ütközéskor biztosan defektet okoztak ezen a versenyen. A futam 33. körében egy ritkán látott kiállásnak lehettünk szemtanúi, a boxban nem csak kereket, hanem kormányt is cseréltek Hamilton autójában. Nem mindennapi csere volt, nem mindennapi sebességgel, szinte időt sem veszített miatta a brit. A Sauberek helyett most Grosjean játszott gumispórolósdit, az 5. helyig küzdötte fel magát, és érkezett utolsóként a boxba. A 9. pozícióba tért vissza, és el sem mozdult onnan a verseny végéig. Izzott a levegő viszont az élmezőnyben, Vettel mögött egyre nehezebben tudta tartani a tempót Mark Webber, akire közeledett a bajnokságban második Fernando Alonso. Webbernek végül a tavaly oly sokszor előfordult KERS hiba jelentette a kegyelemdöfést. Alonso simán ment el mellette és szerezte meg a 2. helyet, ráadásul még Hamiltont is az ausztrál után küldték rádión. Vettelnek is rá kellett kapcsolnia, Alonso olyan időket futott, amitől az ő vezető helye is veszélyben volt. Webber tempója és 3. helye már stabilizálódni látszott 5 körrel a vége előtt, de Vettel újabb problémával szembesült. Leszakadt és leért a földre a Red Bull padlólemezének egy darabja látványos szikrázásokat produkálva és tönkretéve az autó alatti légáramlatok útját. A német, bár látványosat lassult, 2 körön belül leküzdötte a problémát, és elsőként intette le a kockás zászló. Második helyen Alonso ért be, majd Webber, Hamilton, Button, Massa, Raikkonen, Hülkenberg, Grosjean és Senna.
A bajnokságban Vettel előnye 13 pontra növekedett Alonso előtt. Harmadik helyen a visszatérése óta futamgyőzelem nélküli Kimi Raikkonen, már 54 pontos lemaradásban Alonso mögött. Ettől függetlenül a finn még egy évre aláírt a Lotus csapatához. A következő futam egy újabb villanyfényes megmérettetés lesz, egy hét múlva, Abu Dhabiból.

Ha érdekel a forma 1, és a sport világa, lájkold Facebook oldalunkat, ahol elsőként értesülhetsz híreinkről: