Oscar-esélyesek 2016 – Saul fia (2015)
„A Sonderkommandók a holokauszt idején az egyes koncentrációs táborokban javarészt zsidó foglyokból álló munkacsapatok voltak, amelyek tagjait kényszerítették a meggyilkoltak holttesteinek elégetésére. A német kifejezés Különleges Egységet jelent, amely a náci eufemisztikus nyelv része volt, amellyel a Végső Megoldás egyes vonatkozásaira utaltak.” Forrás: Wikipédia
A Saul fia kettős hatású alkotás, mert egyben holokauszt és apa-fia film. A Saul fia kőkeményen gyomorszájon vág, és az ezzel járó elviselhetetlen fájdalom 107 percen keresztül érezteti hatását. A film elrettentő üzenete megint csak az, hogy az ember – sajnos – a legnagyobb szörnyűségekre képes, és a legkegyetlenebb teremtmény a Földön. Ennek legmélyebb bugyra a nácizmus eszméje. Emiatt fontosak az ilyen filmek. Ez sohasem lehet lerágott csont. Mert az embertelen gyilkolásra örökre emlékezni kell…
A Saul fiának képi világa elképesztően nyomasztó, amit az elsőrangú fényképezés tesz még elviselhetetlenebbé. Az auschwitzi koncentrációs tábor belseje, az épületrészek szűk folyosói, teljesen beszűkítik az ember tudatát. Leginkább ezeken a helyeken játszódik a film. A sonderkommandós munka elviselhetetlen, lelketlen, felfoghatatlan, aminél nincs borzasztóbb dolog a Földön.
A történetnél kegyetlenebbet nemigen lehetne elképzelni. Egyszerű, mégis minden benne van ahhoz, hogy a legnagyobb nyomorúságot okozza az embernek. 1944, Auschwitz-Birkenau. Saul Ausländert (Röhrig Géza) sonderkommandósként foglalkoztatják itt, aki nem tudja, hogy mennyi ideje van még hátra… Amikor azonban a fia a szeme láttára hal meg a lágerben, már nem is saját sorsa számít. Rögeszméjévé válik, hogy eltemesse a gyermekét. Végtisztesség. Ez minden embernek jár. Minden körülmény között. Ebben nem lehet vita. Saul számára már nem maradt semmi. Nem adhat már más célt az életének, csak ez. Azonban a temetést egy haláltáborban kivitelezni több mint lehetetlen küldetésnek tűnik, ráadásul ehhez egy rabbira is szüksége lesz…
A legutóbbi és a mai napig egyetlen magyar film Szabó István Mephistója volt, amely 1982-ben lett kitüntetett. (Az első magyar alkotás, amely Oscar-díjat kapott, Rófusz Ferenc A légy című animációs rövidfilmje volt 1981-ben.) Utoljára 1989-ben jelöltek magyar filmet a díjra (Szabó István: Hanussen). A Saul fia lehet a következő, amely a Cannes-i filmfesztiválon a zsűri nagydíját és a FIPRESCI-díjat már megszerezte, majd a Golden Globe-on robbantott nagyot a legjobb idegen nyelvű film kategóriájának megnyerésével! Ez mindig jó ajánlólevél a legrangosabb filmes díj elnyeréséhez. Mi szorítunk.
Értékelés:
9/10
Saul fia (2015)
R.: Nemes Jeles László
Sz.: Röhrig Géza, Molnár Levente, Urs Rech, Zsótér Sándor, Todd Charmont, Uwe Lauer, Krisztik Csaba
107 p.
Oscar-jelölések:
- Legjobb idegen nyelvű film